Uncategorised
- Kategoria: Uncategorised
Lektury w liceum i technikum – OBOWIĄZKOWE w roku 2023/24 – zakres podstawowy
- Biblia, w tym fragm. Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana;
- Jan Parandowski, Mitologia, część I: Grecja;
- Homer, Iliada (fragm.), Odyseja (fragmenty);
- Sofokles, Antygona;
- Horacy, wybrane utwory;
- Bogurodzica, Lament świętokrzyski (fragm.), Legenda o św. Aleksym (fragm.), Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragm.);
- Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragm.);
- Pieśń o Rolandzie (fragm.);
- Gall Anonim, Kronika polska (fragm.);
- Dante Alighieri, Boska komedia (fragm.);
- Jan Kochanowski, wybrane pieśni, w tym: Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II; psalmy, w tym Psalm 13, Psalm 47; Tren IX, X, XI, XIX; Odprawa posłów greckich;
- Piotr Skarga, Kazania sejmowe (fragm.);
- wybrane wiersze następujących poetów: Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński;
- Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki (fragm.);
- William Szekspir, Makbet, Romeo i Julia;
- Molier, Skąpiec;
- Ignacy Krasicki, Hymn do miłości ojczyzny, wybrane satyry;
- Franciszek Karpiński, wybór sielanek i liryki religijnej;
- Adam Mickiewicz, Oda do młodości; wybrane ballady, w tym Romantyczność; wybrane sonety z cyklu Sonety krymskie oraz inne wiersze; Konrad Wallenrod, Dziady cz. III;
- Juliusz Słowacki, Kordian; wybrane wiersze, w tym Grób Agamemnona (fragm.), Testament mój;
- Zygmunt Krasiński, Nie-Boska komedia;
- Cyprian Kamil Norwid, wybrane wiersze;
- Bolesław Prus, Lalka, Z legend dawnego Egiptu;
- Eliza Orzeszkowa, Gloria victis;
- Henryk Sienkiewicz, Potop;
- Adam Asnyk, wybór wierszy;
- Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara;
- wybrane wiersze poetów: Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff;
- Stanisław Wyspiański, Wesele;
- Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (tom I – Jesień);
- Stefan Żeromski, Rozdziobią nas kruki, wrony…, Przedwiośnie;
- Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragm.);
- wybrane wiersze następujących poetów: Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Jan Lechoń, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Julian Przyboś, Józef Czechowicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy;
- Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu, Ludzie, którzy szli;
- Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat;
- Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem;
- wybrane wiersze poetów: Stanisław Baliński, wybrane wiersze z okresu emigracyjnego, Kazimierz Wierzyński, wybrane wiersze z okresu emigracyjnego, Czesław Miłosz, wybrane wiersze, w tym z tomu Ocalenie, oraz Traktat moralny (fragmenty), Tadeusz Różewicz, Miron Białoszewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, wybrane wiersze, w tym z tomów Pan Cogito oraz Raport
z oblężonego Miasta, Halina Poświatowska, Stanisław Barańczak, Jan Polkowski, Wojciech Wencel; - Albert Camus, Dżuma;
- George Orwell, Rok 1984;
- Józef Mackiewicz, Droga donikąd (fragm.);
- Sławomir Mrożek, Tango;
- Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym (wybrane opowiadanie), Górą „Edek”
(z tomu Prawo prerii); - Jacek Dukaj, Katedra (z tomu W kraju niewiernych);
- Antoni Libera, Madame;
- Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie);
- Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach);
- Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem (fragmenty);
- wybrane utwory okresu stanu wojennego;
- powojenna piosenka literacka – wybrane utwory Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej oraz wybrane teksty Kabaretu Starszych Panów,
a także utwory w wykonaniu Ewy Demarczyk.
Lektury w liceum i technikum – OBOWIĄZKOWE – zakres ROZSZERZONY
Lektury z zakresu podstawowego oraz:
- Arystoteles, Poetyka, Retoryka (fragm.);
- Platon, Państwo (fragm.);
- Arystofanes, Chmury;
- Wergiliusz, Eneida (fragm.);
- św. Augustyn, Wyznania (fragm.);
- św. Tomasz z Akwinu, Summa teologiczna (fragm.);
- François Rabelais, Gargantua i Pantagruel (fragm.);
- Michel de Montaigne, Próby (fragm.);
- Jan Kochanowski, Treny (jako cykl poetycki);
- William Szekspir, Hamlet;
- wybrane utwory poetyckie z romantycznej literatury europejskiej, w tym wybrane wiersze angielskich poetów jezior;
- Juliusz Słowacki, Lilla Weneda;
- Cyprian Kamil Norwid, Bema pamięci żałobny rapsod, Fortepian Szopena, Czarne kwiaty (fragm.), Promethidion (fragm.);
- realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska (Honoré de Balzac, Ojciec Goriot lub Charles Dickens, Klub Pickwicka, lub Mikołaj Gogol, Martwe dusze, lub Gustaw Flaubert, Pani Bovary);
- Stanisław Wyspiański, Noc listopadowa;
- Franz Kafka, Proces (fragm.);
- Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata;
- Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy;
- Bruno Schulz, wybrane opowiadania z tomu Sklepy cynamonowe;
- Tadeusz Konwicki, Mała Apokalipsa;
- Jorge Luis Borges, wybrane opowiadanie;
- Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku;
- Sławomir Mrożek, wybrane opowiadania;
- wybrane eseje następujących autorów: Jerzy Stempowski, Gustaw Herling-Grudziński, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Jarosław Marek Rymkiewicz (co najmniej po jednym utworze);
- wybrane teksty z aktualnych numerów miesięczników oraz kwartalników literackich
i kulturalnych.
Lektury w liceum i technikum – UZUPEŁNIAJĄCE – zakres PODSTAWOWY
W każdej klasie uczniowie mają przeanalizować po dwie pozycje z poniższej listy.
- Sofokles, Król Edyp;
- Mikołaj z Wilkowiecka, Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (fragm.);
- Kronika Książąt Polskich, oprac. Jerzy Wojtczak- -Szyszkowski;
- Dzieje Tristana i Izoldy (fragm.);
- Giovanni Boccaccio, Sokół;
- Mikołaj Rej, Żywot człowieka poczciwego (fragm.);
- Andrzej Frycz Modrzewski, O poprawie Rzeczypospolitej (fragm.);
- Miguel de Cervantes y Saavedra, Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy (fragm.);
- Wespazjan Kochowski, Psalmodia polska (wybór psalmów);
- Wacław Potocki, Transakcja wojny chocimskiej (fragm. z części I);
- Ignacy Krasicki, Monachomachia (fragmenty);
- Stanisław Trembecki, Franciszek Kniaźnin, wybrane utwory;
- Jędrzej Kitowicz, Opis obyczajów za czasów panowania Augusta III (fragm.);
- Julian Ursyn Niemcewicz, Powrót posła;
- Stanisław Staszic, Przestrogi dla Polski (fragm.);
- Juliusz Słowacki, Beniowski (fragm.), Listy do Matki (fragm.);
- Aleksander Fredro, Śluby panieńskie;
- Johann Wolfgang Goethe, Cierpienia młodego Wertera (fragm.), Faust (fragm.);
- George Byron, Giaur (fragm.);
- Adam Mickiewicz, Dziady cz. IV;
- Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem;
- Maria Konopnicka, wybór wierszy;
- Henryk Sienkiewicz, Listy z podróży do Ameryki (fragm.);
- Stefan Żeromski, Echa leśne, Ludzie bezdomni;
- Zofia Nałkowska, Granica;
- Tadeusz Peiper, wybór wierszy;
- Joseph Conrad, Lord Jim;
- Anna Kamieńska, Anna Świrszczyńska, Julia Hartwig, Stanisław Grochowiak, Ryszard Krynicki, Edward Stachura, Adam Zagajewski, wybór wierszy;
- Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem (fragm.);
- Zofia Nałkowska, Przy torze kolejowym (z tomu Medaliony);
- Witold Pilecki, Raport Witolda;
- Wiesław Kielar, Anus mundi;
- Jan Józef Szczepański, Święty;
- Zofia Kossak-Szczucka, Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919;
- Tadeusz Różewicz, Kartoteka;
- Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi (fragm.);
- Leopold Tyrmand, Dziennik 1954 (fragmenty);
- Jarosław Iwaszkiewicz, wybrane opowiadanie;
- Stanisław Lem, Wizja lokalna;
- John Ronald Reuel Tolkien, Władca pierścieni. Drużyna pierścienia;
- Samuel Beckett, Czekając na Godota;
- Friedrich Dürrenmatt, Wizyta starszej pani;
- Eugène Ionesco, Lekcja
lub inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela.
Lektury w liceum i technikum – UZUPEŁNIAJĄCE – zakres ROZSZERZONY
W każdej klasie do przeanalizowania po dwie pozycje z poniższej listy.
- Erazm z Rotterdamu, Pochwała głupoty (fragm.);
- Tomasz Morus, Utopia (fragm.);
- Pedro Calderon de la Barca, Życie snem;
- Wolter, Kandyd, czyli optymizm (fragm.);
- Jean-Jacques Rousseau, Nowa Heloiza (fragm.);
- wybrane utwory epickie okresu romantyzmu: Józef Ignacy Kraszewski, Stara baśń, Victor Hugo, Nędznicy, Edgar Allan Poe, wybrane opowiadanie, Henryk Rzewuski, Pamiątki Soplicy (fragmenty);
- Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (tom II – Zima);
- Aldous Huxley, Nowy wspaniały świat;
- Gabriela Zapolska, Moralność pani Dulskiej;
- Gustaw Herling-Grudziński, Wieża;
- Florian Czarnyszewicz, Nadberezyńcy;
- Bohumil Hrabal, wybrane opowiadania;
- Wiesław Myśliwski, Widnokrąg;
- Julian Stryjkowski, Austeria;
- Umberto Eco, Imię róży;
- Zofia Kossak-Szczucka, Błogosławiona wina;
- Ferdynand Antoni Ossendowski, Mocni ludzie, Ludzie, zwierzęta, bogowie;
- Krystyna Lubieniecka-Baraniak, Gdy brat staje się katem;
- wybrane wiersze poetów polskich i obcych;
- wybrana powieść polska i obca z XX lub XXI wieku;
- wybrany dramat polski i obcy z XX lub XXI wieku;
- Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragm.), Tryptyk rzymski, Pamięć
i tożsamość (fragm.), Fides et ratio (fragm.); - Karol Wojtyła, Przed sklepem jubilera;
- Stefan Wyszyński, Zapiski więzienne;
- Paweł Zuchniewicz, Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim
- Kategoria: Uncategorised
EGZAMINY POPRAWKOWE
W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. C. K. NORWIDA W ŚWIDNIKU
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
DATA | GODZINA | PRZEDMIOT |
28.08.2023 PONIEDZIAŁEK |
9.00 | chemia |
10.00 | j.angielski | |
11.00 | informatyka | |
12.00 | matematyka | |
13.30 | j.polski |
- Kategoria: Uncategorised
Szkoła organizuje następujące zajęcia lekcyjne/zajęcia pozaszkolne w ramach projektów unijnych
Projekt Mistrzostwo w Zawodzie Kluczem do Sukcesu
Zajęcia przygotowujące do egzaminów zawodowych:
Technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych:
- warsztaty cukiernictwa artystycznego (techik żywienia i usług gastronomicznych),
- zajęcia informatyczne z wykorzystaniem specjalistycznej pracowni komputerowej w turystyce i hotelarstwie,
- zajęcia informatyczne z wykorzystaniem specjalistycznej pracowni komputerowej w gastronomii,
- innowacyjne zajęcia rozwijające umiejętności zawodowe (technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych),
- warsztaty kulinarno-kelnerskie przygotowujące do pokazów U w czasie WTTG "Gastro Travel",
- innowacyjne zajęcia rozwijające umiejętności zawawansowane U (technik żywienia i usług gastronomicznych): "Gotuj z VIP-em i Norwidem".
Technik hotelarstwa:
- menadżer turystyki/recepcjonista,
- barman VCC,
- j. angielski VCC dla barmanów,
- j. angielski VCC dla organizatorów ruchu turystycznego.
Technik żywienia i usług gastronomicznych:
- prof. menadżer gastronomii,
- dietetyk z poszerzonym programem żywienia sportowców,
- carving z dekorowaniem potraw,
- barman VCC,
- j. angielski VCC dla barmanów,
- obsługa kas fiskalnych VCC,
- florysta VCC,
- kurs prawa jazdy kat.B.
Technik logistyk:
- kurs prawa jazdy kat.B,
- kurs obsługi wózków widłowych,
- obsługa kas fiskalnych VCC,
- j. angielski VCC dla logistyków.
ZSZ: kierunek kucharz/piekarz:
- barman VCC,
- j. angielski VCC dla barmanów,
- obsługa kas fiskalnych VCC.
Projekty Mistrzostwo w Zawodzie Kluczem Do Sukcesu - II Edycja oraz Przez Trudy Do Gwiazd
Dla uczniów:
- Warsztaty cukiernictwa artystycznego,
- zajęcia z wykorzystaniem specjalistycznej pracowni komputerowej w turystyce i hotelarstwie,
- zajęcia zwykorzystaniem specjalistycznej pracowni komputerowej w gastronomii,
- innowacyjne zajęcia rozwijające umiejętności zawodowe (technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych),
- warsztaty kulinarno-kelnerskie przygotowujące do pokazów w czasie WTTG "Gastro travel",
- innowacyjne zajęcia rozwijające umiejętności zawodowe: "Gotuj z Vip-em i Norwidem",
- zajęcia przygotowujące do egzaminów zawodowych,
- menadżer turystyki/recepcjonista,
- j. angielski dla organizatorów ruchu turystycznego,
- profesjonalny menadżer gastronomii,
- dietetyk z poszerzonym programem żywienia sportowców,
- carving z dekorowaniem potraw,
- obsługa kas fislanych,
- florysta,
- j. angielski dla logistyków,
- barman,
- j. angielski dla barmanów,
- indywidualne doradztwo-zawodowe,
- grupowe doradztwo edukacyjno-zawodowe z elementami coachingu,
- zajęcia rozwojowe z j. angielskiego,
- zajęcia rozwojowe z j. niemieckiego,
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki,
- zajęcia oparte na metodzie eksperymentu z biologii,
- multimedia w reklamie,
- systemy prezentacji informacji w biznesie,
- systemy mobilne w biznesie.
Dla nauczycieli:
- TIK w pracy nauczyciela,
- multimedia w reklamie,
- doradztwo zawodowe dla nauczycieli,
- nowoczesne technologie w nauczaniu.
Projekt Otwarci Na Wiedzę
Dla uczniów:
- indywidualne doradztwo edukacyjno-zawodowe,
- grupowe doradztwo edukacyjno-zawodowe,
- matematyka - zajęcia wyrównawcze,
- matematyka - zajęcia wyrównawcze (metoda eksperymentu),
- kompetencje cyfrowe DigComp,
- biologia - zajęcia rozwijające (metoda eksperymentu),
- geografia - zajęcia rozwijające (metoda eksperymentu),
- zajęcia rozwijające z języka angielskiego,
- zajęcia rozwijające z języka francuskiego,
- zajęcia rozwijające z języka hiszpańskiego,
- zajęcia rozwijające z języka niemieckiego,
- specjalistyczne zajęcia indywidualne z zakresu rozwijania percepcji słuchowej,
- zajęcia wyrównawcze z matematyki,
- zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego,
- zajęcia wyrównawcze z elementami rehabilitacji społecznej - dla uczniów wymagających specjalnych potrzeb edukacyjnych ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim,
- zajęcia wyrównawcze z usprawnianiem psychoruchowym w zakresie małej i dużej motoryki,
- zajęcia wyrównawcze, rozwijające zainteresowania ucznia - dla uczniów wymagających specjalnych potrzeb edukacyjnych ze względu na niepełnosprawność ruchową, w tym z afazją,
- zajęcia wyrównawcze z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych,
- zajęcia kształtujące kreatywność dla uczniów wymagających specjalnych potrzeb edukacyjnych ze z względu na niepełnosprawność.
Dla nauczycieli:
- szkolenie z języka angielskiego,
- kompetencje cyfrowe DigComp,
- sposoby postępowania wobec przemocy i zachowań agresywnych w szkole i rodzinie ucznia,
- studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej,
- studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki,
- rozpoznanie i spomaganie uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowo-edukacyjnymi.
- Kategoria: Uncategorised
NAGRODY LITERACKIE
NIKE
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 r. w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.
2023 – Nagrodę literacką Nike 2023 otrzymała Zyta Rudzka za książkę
„Ten się śmieje, kto ma zęby”.
2022 – Nagrodę literacką Nike 2022 otrzymał Jerzy Jarniewicz za tomik poezji
„ Mondocane”.
2021 – Nagrodę literacką Nike 2021 otrzymał Zbigniew Rokita za książkę
„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.
2020 – Laureatem Nagrody Literackiej NIKE 2020 został Radek Rak za książkę
"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli".
2019 - Mariusz Szczygieł "Nie ma"
2018 - Marcin Wicha "Rzeczy, których nie wyrzuciłem"
2017 - Cezary Łazarewicz, autor reportażu "Żeby nie było śladów",
2016 - Bronka Nowicka - „Nakarmić kamień".
2015 - Olga Tokarczuk -"Księgi Jakubowe"
2014 - Karol Modzelewski - "Zajeździmy kobyłę historii"
2013 - Joanna Bator - "Ciemno, prawie noc"
2012 - Marek Bieńczyk - "Książka twarzy"
2011 - Marian Pilot "Pióropusz"
2010 - Tadeusz Słobodzianek -"Nasza klasa"
2009 - Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki "Piosenka o zaleznościach i uzależnieniach"
2008 - Olga Tokarczuk "Bieguni"
2007 - Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"
2006 - Dorota Masłowska "Paw królowej"
2005 - Andrzej Stasiuk "Jadąc do Babadag"
2004 - Wojciech Kuczok "Gnój"
2003 - Jarosław Marek Rymkiewicz "Zachód słońca w Milanówku"
2002 - Joanna Olczak-Ronikier "W ogrodzie pamieci"
2001 - Jerzy Pilch "Pod mocnym aniołem"
2000 - Tadeusz Różewicz "Matka odchodzi"
1999 - Stanisław Barańczak " Chirurgiczna precyzja"
1998 - Czesław Miłosz "Piesek przydrożny"
1997 - Wiesław Myśliwski "Widnokrąg"
IBBY
IBBY ( International Board on Books for Young People) – jest międzynarodową organizacją non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona
w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1973 roku.
Nagrody literackie w konkursie
Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY:
w kategorii „książka dla młodszych”:
Dorota Combrzyńska-Nogala za „Odysejki”, Wydawnictwo Literatura
w kategorii „książka dla starszych”:
Maria Strzelecka za książkę “Hajda. Beskid bez kitu, Libra.pl
Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY:
w kategorii „książka dla młodszych”:
Justyna Bednarek, „Nasza niegrzeczna mama”, il. Katarzyna Palus, Wydawnictwo Wytwórnia
w kategorii „książka dla starszych”:
Marcin Szczygielski, „Antosia w bezkresie”, Instytut Wydawniczy Latarnik
Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY:
w kategorii „książka dla młodszych”:
Justyna Bednarek za książkę “Dom numer pięć”, il. Anna Sędziwy, Wydawnictwo Literackie
w kategorii „książka dla starszych”:
Barbara Stenka za książkę “Zostań sama w domu”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY:
w kategorii „książka dla dzieci”:
Justyna Bednarek, Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!, il. Daniel de Latour, Poradnia K
w kategorii „książka dla młodzieży”:
Ewa Nowak, Orkan. Depresja, HarperCollins Polska
KSIĄŻKA ROKU - LITERATURA DLA MŁODZIEŻY
2017 - Marcin Szczygielski – nagroda literacka za książkę dla młodzieży „Serce Neftydy”, il. Marcin Szczygielski , wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik;
2016 - Marcin Szczygielski "Klątwa dziewiątych urodzin" (nagroda literacka za książkę dla dzieci), Joanna Fabicka "Rutka" (nagroda literacka za książkę dla młodzieży)
2015 - Agnieszka Suchowierska "Mat i świat", Małgorzata Warda "5 sekund do Io"
2014 - Anna Piwkowska - "Franciszka"
2013 - Ewa Przybylska "Most nad Missisipi"
2012 - Marcel A. Marcel "Oro"
2011 - Zofia Beszczyńska "Jajko księżyca"
2010 - Marcin Szczygielski "Omega"
2009 - Ewa Nowak "Bardzo biała wrona"
NOBEL
Literacką Nagrodę Nobla przyznaje od 1901 r. Szwedzka Akademia.
Kandydatów zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN-klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii.
Kandydatury można zgłaszać do końca stycznia. Jest ich zazwyczaj ok. 500, a po pierwszej selekcji zostaje 150-20 nazwisk. W marcu lista zawęża się do 10-20 nazwisk, z których przed wakacjami zostaje 5-8. Laureat jest wybierany we wrześniu, a jego nazwisko ogłasza się w październiku, zawsze w czwartek.
W historii nagrody tylko raz przyznano ją pośmiertnie - w 1931 r. uhonorowano nią Erika Axela Karfeldta, nauczyciela i członka Szwedzkiej Akademii.
W latach 1914, 1918, 1935 i 1940-43 nagrody nie przyznano.
Literacką Nagrodę Nobla czterokrotnie przyznano podwójnie ex eaquo w 1904 r. hiszpański dramatopisarz Jose Echegaray i francuski poeta Frederic Mistral, autor słownika współczesnego języka prowansalskiego. W 1917 r. noblistami zostali Duńczycy: Erik Pontoppidan i Karl Gjellerup.Kolejny raz dwoma laureatami byli w 1966 r. szwedzka poetka Nelly Sachs i prozaik z Izraela, tworzący w języku hebrajskim Joseph Samuel Agnon, który m.in. pisał powieści o polskich Żydach. Po raz czwarty podwójny Nobel został przyznany w 1974 r. Szwedom: pisarzowi Eyvindowi Johnsonowi i poecie Harry'em Martinsonowi.
Literacka nagroda Nobla
(od roku 2000)
2000 -Gao Xingjian Chiny (od 1998 obywatel Francji)
2001 -V. S. Naipaul Trynidad i Tobago, Wielka Brytania
2002 I-mre Kertész Węgry
2003 -J. M. Coetzee RPA (od 2006 obywatel Australii)
2004 -Elfriede Jelinek Austria
2005 -Harold Pinter Wielka Brytania
2006 -Orhan Pamuk Turcja
2007 -Doris Lessing Wielka Brytania
2008 -Jean-Marie Gustave Le Clézio Francja i Mauritius
2009 -Herta Müller Niemcy
2010 - Mario Vargas LIosa - Peru
2011 - Tomas Gösta Tranströmer - Szwecjaa
2012 - Ma Yan - Chiny
2013 - Alice Munro - Kanada
2014 - Patrick Modiano – Francja
2015 - Swietłana Aleksijewicz -Białoruś.
2016 - Bob Dylan - Stany Zjednoczone
2017 - Kazuo Ishiguro - Wielka Brytania
2018 - Olga Tokarczuk - Polska (nagroda przyznana przez Akademię za rok 2018 w 2019)
2019 - Peter Handke - Austria
2020 - Louise Glück - amerykańska poetka i eseistka
2021 - Abdulrazak Gurnah - brytyjski pisarz
2022 - Annie Ernaux - francuska pisarka
2023 - Jon Fosse - norweski pisarz i dramaturg
Literacki Nobel dla Polaków:
* 1905 — Henryk Sienkiewicz
* 1924 — Władysław Reymont
* 1980 — Czesław Miłosz
* 1996 — Wisława Szymborska
* 2018 — Olga Tokarczuk