Szkoła Promująca Zdrowie
- Kategoria: Szkoła Promująca Zdrowie
1 marca obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce problem ten dotyczy 61% mężczyzn i 45% kobiet.
Otyłość jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych. Do jej powstania przyczynia się wiele czynników: nieprawidłowe odżywianie, niska aktywność ruchowa, siedzący tryb życia.
W związku z Europejskim Dniem Walki z Otyłością zachęcamy społeczność naszej szkoły do sprawdzenia własnego BMI, to zajmie tylko chwilę a powie Ci czy masz problem z otyłością.
Monika Bąk
Anna Wójtowicz
- Kategoria: Szkoła Promująca Zdrowie
W dniu 03.12.2018 w ramach akcji „Szkoła Promująca Zdrowie” uczniowie klasy 2 technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali zdrowe przekąski dla innych uczniów i nauczycieli. Wśród nich były zdrowe kanapeczki, ciasteczka, roladki warzywne oraz koktajl owocowy. Celem akcji było rozpowszechnianie zdrowia wśród młodzieży i pokazanie jak w prosty sposób można przygotować pyszne i zdrowe przekąski.
Bąk Monika
Agnieszka Dziedzic
{gallery}2018/spz12{/gallery}
- Kategoria: Szkoła Promująca Zdrowie
W ramach założeń szkoły promującej zdrowie uczniowie z klas technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w pogadance na temat cukrzycy, która dotyka co 11 osobę, a co trzecia nie wie, że na nią choruje. Według prof. dr hab. n. med. Leszka Czupryniaka późna rozpoznawalność cukrzycy to poważny problem, ponieważ choroba ta długo nie daje żadnych objawów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje 422 mln dorosłych osób z cukrzycą. Liczba ta w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła aż czterokrotnie. Wystarczy jednak regularne badanie cukru we krwi, żeby w porę powstrzymać postęp tego nieuleczalnego schorzenia. Długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne powodując poważne powikłania sercowo-naczyniowe prowadzące do takich chorób jak choroba wieńcowa, niedokrwienie kończyn dolnych (tzw. stopa cukrzycowa), udar mózgu. Jeszcze niedawno norma poziomu cukru była trzycyfrowa i wynosiła 100, współcześnie trzycyfrowy wynik w granicach 100-120 określa się jako stan przedcukrzycowy.
Anna Wójtowicz
Monika Bąk