Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
- Kategoria: Bezpieczeństwo
Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie!
Drodzy uczniowie!
Z ogromną radością powitamy naszych uczniów w progach naszej szkoły w dniu 1 września 2021 r. Bardzo nam brakowało bezpośredniego kontaktu z naszymi wychowankami oraz Państwem!
Sytuacja epidemiczna w naszym kraju, sprawia, że wszyscy jesteśmy obowiązani przestrzegać zasady higieny i procedury ograniczające ryzyko zarażenia się COVID-19.
W trosce o naszych uczniów i pracowników, na podstawie wytycznych MEN, GIS i MZ jako Dyrektor szkoły odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszych uczniów, wdrożyłam wiele procedur postępowania i zachowania w sytuacjach szkolnych. Wszystkie zostały umieszczone na stronie www.zsnorwid.swidnik.pl i bardzo proszę o zapoznanie się z nimi i ścisłe przestrzeganie.
Rok szkolny 2021/2022 rozpoczynamy w formie stacjonarnej, co oznacza, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w chwili obecnej będą prowadzone w budynku szkolnym i na obiektach należących do placówki.
Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą, aby stosować się do poniższych zasad:
- Podanie wychowawcy lub uaktualnienie możliwie najszybszej formy kontaktu.
- Do szkoły może uczęszczać tylko uczeń zdrowy.
- Uczniowie chorzy, zakatarzeni lub z temperaturą nie będą wpuszczani na zajęcia.
- Do placówki nie może uczęszczać uczeń, którego domownik odbywa kwarantannę. Rodzic/prawny opiekun, ma obowiązek niezwłocznie zgłosić wychowawcy lub dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny, jeżeli taka sytuacja zaistnieje, pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich.
- Wprowadza się zakaz przynoszenia niepotrzebnych przedmiotów.
- Do odwołania wprowadza się zakaz przebywania na terenie szkoły rodziców i osób trzecich, poza korytarzem wejściowym, stanowiącym przestrzeń wspólną.
- W sprawach ważnych Rodzic/Opiekun może wejść na teren szkoły np: do sekretariatu, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.
- Opiekunowie odprowadzający uczniów mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z uczniem,
- dystansu od kolejnego opiekuna z uczniem min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W uzasadnionym podejrzeniu, że uczeń jest chory (np. temperatura wysoka) i może zarażać innych, nie będzie on wpuszczony na zajęcia, a rodzice zostaną poproszeni o niezwłoczny kontakt z lekarzem. Rodzic jest zobowiązany poinformować wychowawcę, dyrektora lub nauczyciela o stanie zdrowia dziecka. W sytuacji, gdy zachorowanie ma miejsce w czasie pobytu ucznia w szkole, zostanie on umieszczony w izolatorium do czasu odbioru go przez rodzica. Szkoła zapewnia opiekę w czasie przebywania ucznia w izolatorium. Uczeń pełnoletni może sam wrócić do domu.
- W szkole nie obowiązuje noszenie maseczek, przyłbic w czasie lekcji, ale jeśli rodzic uważa to za konieczne nie ma przeciwwskazań.
- Szkoła bezwzględnie nakazuje noszenie maseczek, przyłbic podczas przerw międzylekcyjnych, szatniach, podczas wejścia do sal lekcyjnych w pomieszczeniach wspólnych.
- Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.
- Rodzice nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.
- Uczniowie samodzielnie rozbierają się w szatni zachowując bezpieczny dystans..
- Rodzic/prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.
Procedura przychodzenia, przyprowadzania i odbierania oraz powrót ucznia ze szkoły
Do przyprowadzania i odbierania ucznia ze szkoły uprawniony jest wyłącznie rodzic/ opiekun prawny dziecka lub osoba upoważniona na piśmie zgodnie z procedurą RODO.
I. Przychodzenie, przyprowadzanie ucznia do szkoły
- Do szkoly przychodzą uczniowie, przyprowadza rodzic, wyłącznie zdrowi, bez objawów chorobowych takich jak katar, kaszel, wysypka, gorączka, duszności, ból mięśni, brzucha, głowy, biegunka.
- Uczniowie przychodzą do szkoły w czystych, świeżych ubraniach. Ubrania z poprzedniego dnia mają być uprane i zdezynfekowane w domu.
- Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysłać ucznia u którego w rodzinie jeden z domowników przebywa na kwarantannie.
- Rodzic/opiekun przyprowadzający ucznia do placówki zachowuje minimalny dystans społeczny 1,5 m.
- Rodzic/opiekun odprowadzający młodzież przychodzą w maseczce ochronnej zasłaniającej nos oraz usta.
- Rodzic/opiekun przy wejściu do szkoły jest zobowiązany skorzystć z płynu dezynfekcyjnego znajdującego się w dozowniku bezdotykowym przy wejściu głównym do placówki.
- Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.
- Rodzice/opiekunowie nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.
- Uczniowie samodzielnie rozbierają się w szatni. Zgodnie z zaleceniami GIS przebywanie osób trzecich w pomieszczeniach placówkizostanie ograniczone do niezbędnego minimum.
- Rodzic /prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.
- W sytuacji, gdy pracownik/nauczyciel placówki zauważy u ucznia przychodzącego na zajęcia, konsultacje, że ma on objawy chorobowe sugerujace chorobę zakaźną, może podjąć decyzję o wejściu ucznia do szkoły na zajęcia.
II. Odbieranie ucznia ze szkoły. Powrót ucznia do domu ze szkoły.
- Rodzic/opiekun odbierający ucznia ze szkoły powinien być wyposażony w maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz rękawiczki. Przed wejściem do wyznaczonego obszaru, powinien użyć płynu dezynfekującego.
- Wszelkie informacje na temat ucznia rodzic/opiekun może uzyskać bezpośrednio od nauczyciela, przez kontakt mailowy lub telefoniczny z nauczycielem.
- Uczeń po zakończonych zajęciach, udaje się do szatni i do wyjścia głównego w celu opuszczenia szkoły. Niezwłocznie przed wyjściem z budynku nakłada maseczkę na nos i usta.
- Kategoria: Bezpieczeństwo
Zasady bezpiecznej pracy w sieci na zajęciach zdalnych
w Zespole Szkół Nr.1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku
1. Nauczyciel podczas pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zagrożeniem COVID-19 może korzystać ze sprzętu komputerowego udostępnionego przez Szkołę.
2. W przypadku korzystania podczas pracy, o której mowa w ust. 1, ze sprzętu prywatnego, nauczyciel dba o to, aby posiadany system operacyjny był aktualny, w szczególności aby zostały zainstalowane wszystkie aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa oraz program antywirusowy.
3. Podczas nauczania zdalnego zaleca się dziennik elektroniczny do komunikacji oraz platformę Microsoft Teams do prowadzenia zajęć.
4. Uczeń w okresie nauki zdalnej korzysta z systemu operacyjnego z zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami związanymi z bezpieczeństwem.
5. W czasie nauki zdalnej zaleca się niekorzystanie z publicznych punktów dostępu do internetu, lecz wyłącznie z zaufanego połączenia.
6. W celu zapewnienia bezpiecznej pracy w sieci należy zachować następujące zasady:
- korzystaj z oprogramowania antywirusowego
- nie otwieraj wiadomości od nieznajomych osób
- pobieraj pliki tylko ze sprawdzonych źródeł
- nie klikaj w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e- mail.
- nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł
- chroń swoje konta na serwisach społecznościowych
- stosuj mocne, trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr
- czytaj regulaminy
- sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL zapewniając poufność i transmisji danych
- pamiętaj, że osoba, którą poznasz w sieci może nie być tym, za kogo się podaje
- bądź ostrożny, jeśli chcesz spotkać się z osobami poznanymi przez Internet!
- nie publikuj swoich zdjęć oraz swoich znajomych bez ich zgody.
Renata Maziarz
Dyrektor Zespołu Szkół Nr.1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku
- Kategoria: Bezpieczeństwo
Rozpoczęła się rejestracja
szczepień młodzieży
Od poniedziałku, 17 maja, rusza rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. Tego dnia e-skierowania będą wystawione osobom, które do 17 maja 2021 r. skończyły 16 lat oraz wszystkim nastolatkom z rocznika 2004. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach, otrzyma e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia. E-skierowania dla tego rocznika będą wystawiane raz w tygodniu – w poniedziałki. Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat. Od poniedziałku wszystkie osoby z rocznika 2003 będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19.
Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ruszaja-szczepienia-dla-nastolatkow--rozpoczela-sie-rejestracja-mlodziezy-w-wieku-16-i-17-lat
Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat
Już 17 maja, zostanie otwarta rejestracja dla osób powyżej 16. roku życia. Oznacza to, że w poniedziałek e-skierowania zostały wystawione osobom, które do 17 maja 2021 r. skończyły 16 lat oraz wszystkim osobom z rocznika 2004.
Co z osobami z rocznika 2005, które 16 lat skończą dopiero w nadchodzących tygodniach? E-skierowania będą wystawiane wraz z ukończeniem 16 lat – raz w tygodniu, w poniedziałki. Jeśli więc 16. urodziny będziesz obchodził np. 19 maja, to Twoje e-skierowanie będzie wystawione w poniedziałek, 24 maja. Wtedy też będziesz mógł zapisać się na termin i godzinę szczepienia przeciw COVID-19.
Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich, osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat. Od poniedziałku wszystkie osoby z rocznika 2003 będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19.
- Kategoria: Bezpieczeństwo
KOMUNIKAT z dnia 23 października 2020 r.
Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23.10.2020 r. w okresie od 24 października 2020 r. do 8 listopada 2020 r. zawieszone zostają wszystkie zajęcia stacjonarne w szkołach ponadpodstawowych.
W związku z tym uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku od 26 października 2020 r. do 08 listopada 2020 r. przechodzą całkowicie na naukę zdalną. W w/w okresie nie będą odbywały się praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne u pracodawców.
Wszystkie zajęcia dydaktyczne realizowane będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - również przedmioty zawodowe praktyczne w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Szczegółowe informacje: www.men.gov.pl
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszamy-na-dwa-tygodnie-zajecia-stacjonarne