W 2021 roku obchody Światowego Dnia Poezji przypadły na 21 marca (niedziela)
Corocznie Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Święto zostało zainicjowane przez UNESCO w 1999 roku. Głównym miejscem obchodów tego dnia jest Paryż i w tym czasie, organizowane są wydarzenia literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie, które promują czytanie, pisanie i publikowanie poezji w aspekcie międzynarodowym.
Według UNESCO, święto ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". W Polsce koordynacją imprez organizowanych w Światowym Dniu Poezji zajmuje się Komitet Organizacyjny. W polskich miastach odbywają się wydarzenia poetyckie, na które zapraszani są goście z całego świata. Celem obchodów jest popularyzowanie w trakcie wydarzeń literackich rodzimej poezji i zagranicznej. Na spotkania przyjeżdżają poeci, dziennikarze i osoby związane z literaturą. W tym czasie także wręczane są nagrody, między innymi dla wybitnych polskich poetów i zagranicznych.
W drugiej połowie XX wieku święto poezji obchodzone było 15 października, w dniu urodzin wybitnego rzymskiego poety Wergiliusza. W niektórych krajach, ten dzień wciąż jest obchodzony w październiku lub w listopadzie, zaś w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, kwiecień jest symbolem poezji. W Polsce i na świecie organizowane są kampanie zachęcające do czytania i pisania poezji. Przykładem jest kampania pod tytułem „ Niektórzy lubią poezję” zainicjowana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, w ramach realizacji testamentu polskiej poetki. Organizatorzy dążą do promowania czytania poezji i pragną podkreślić znaczenie poezji w łączeniu osób z różnych pokoleń i profesji.
Warto sięgnąć po tomik wierszy ulubionego poety
CÓŚ
1
Z intencji rodzi się wszelki uczynek -
Ty! - będąc czynu-człowiekiem -
Gardzisz intencją? - uwielb pojedynek
I głoś: żeś na równi z wiekiem!
2
Mniejsza - czy senat pobłądził? czy rynek?
Bo czyjakolwiek bądź wina,
Najlepszym sędzią zawsze pojedynek;
Garść prochu - butelka wina!
3
Ani kłopoczmy się... cedr? czy barwinek?
Na grobie urośnie?... po co?...
Wszelaką trudność kończy pojedynek
(Zwłaszcza nie w Dziejach i nocą!)
4
W Azji częstokroć lichy mandarynek,
Gdy okradł kasę, podpala -
Pożar się szerzy!... on wpada na rynek -
Wołają: "miasto ocala!..."
5
Tak hałas strzałów, tak gorzałki kminek,
Kroków odmierzania żwawsze
Czynią, że końcem końców - pojedynek
Jest to Coś... i o cóś - zawsze.
Cyprian Kamil Norwid
Z okazji Światowego Dnia Poezji oraz Obchodów Roku Norwidowskiego
W naszej szkole już wkrótce odbędzie się konkurs recytatorski poświęcony poezji naszego patrona.
Szczegóły już wkrótce…