O Norwidzie…
„Był z tych, którzy wierzyli, że mocą słowa są nie słuchacze, lecz to jedno - czystość prawdy.
Była w nim ta sama moc, która majestatem królewskim okryła dyktatura bez żołnierzy, wodza mogił – Romualda Traugutta.
Była w min wiara, że powodzenie, niepowodzenie, siłą lub słabość w niczym o prawdzie rozstrzygać nie mogą…”

                                                                  Stanisław Brzozowski, Kultura i życie, Warszawa 1973,s.149-165,217-224

czytanie2

W niezwykłej atmosferze odbył się 18 maja 2017 rokuI Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Zespole Szkół Nr 1 im. C.K. Norwida w Świdniku.

Klasowi Mistrzowie Głośnego Czytania z klas I i II klas zmagali się z listami Cypriana Kamila Norwida. Listami bardzo osobistymi, które są prawdziwym „pamiętnikiem myśliciela i artysty” i które mają uczniom naszej szkoły uświadomić jak Norwid poszukiwał najefektowniejszych dróg wyzwolenia swojego narodu z niewoli zewnętrznej – zaborcówi niewoli wewnętrznej – własnych błędów.

Komisja w składzie: Elżbieta Słowik, Marzena Leniak, Danuta Dudzińska, Marcin Golan z klasy I TŻ,zgodnie podkreślała wyrównany poziom występów uczestników konkursu:

Agnieszki Trybuły z kl. I LO,która w skupieniu, podkreślając znaczenie myśli Norwida zawartych w liście, czytała ”Kiedy naród umiera, historia staje się historią ofiar jego, biografią martyrologią”.

Kinga Pachuta z klasy I TŻw liście Norwida do Karola Ruprechta z energią godną Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego mocno akcentowała wady epoki w której żył patron naszej szkoły -„epoki jałowej, niepoczciwej, brudnej i zarozumiałej”.

Kornelia Sztejnz klasy II LOujęła słuchaczy delikatnością i prostotą w przekazywaniu myśli poety. Kornelia z całą stanowczością podkreślała za C.K. Norwidem "że przeto nic logicznego być nie może, a próżni historia nie cierpi, zapełnia się przeto ciąg rzeczy przypadkami, wydarzeniami i trafami”.

Alicja Sidor z klasy II Tżrozpoczynając zdaniem„Oto jest społeczność polska! Społeczności narodu, który nie zaprzeczam, iż o tyle jako patriotyzm wielki jest, o ile jako społeczeństwo jest żaden”przypomniała jak aktualne są myśli Norwida, szczególnie dla tych których „ideałem jest patriotyzm gorzki i wymagający”.

Mateusz Głaz z klasy II TLhbardzo dobrym zrozumieniem i czytelnym przekazaniem myśli C.K. Norwida zawartych w liście do Józefa Kraszewskiego wywalczył I miejsce w konkursie przekonując zebranych słowami Norwida „trwam silnie w pojęciu, że równocześnie do powstania mieczem trzeba powstania silą myśli”.

Członkowie komisji oceniali: ogólne wrażenie artystyczne, zwrócenie uwagi na znaki interpunkcyjne, znajomość słownictwa, poprawne przeczytanie tekstu.

Wyniki I Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania 2017:

I miejsce  Mateusz Głaz
II miejsce Alicja Sidor
III miejsce Agnieszka Trybuła

Wyróżnienia

Kornelia Sztejn
Kinga Pachuta

Uczestnicy konkursu brawami nagrodzili  brawurowe zmaganiaPani Elżbiety Słowik – przewodniczącej komisjiz listem C.K. Norwida do Konstancji Górskiej w którym poeta pisał:„Ja, niestety, wszystko to, co o mnie mówią, mówili, piszą, pisali, drukują etc… mam zawsze za nic i za wielkie ZERO! I zupełnie mnie to nic nie obchodzi dla przyczyn bardzo ważnych, to dlatego, że uważałem całą Epokę i całe dzisiejsze społeczeństwo za coś nie mającego zdania i charakteru.

Cała Epoka jest małpa sprzedająca wszystko za pieniądze i nikczemna ze wszech miar. Człowiek u niej szanowany jest ten, który jest wygodny i dopóki wygodny- sądu
w niczym- smak uliczny-lenistwo ducha i osłabienie serca, a skora nerwów pochopność- oto obraz tej małpy.[..]

Źródło: Cyprian Kamil Norwid „Gorzki to chleb jest polskość”.
Wybór myśli politycznych i społecznych. Wybrał i wstępem opatrzył Jerzy Robert Nowak

 

 

Przygotowania do zmagań konkursowych

Uczestnicy konkursu - Mateusz Głaz

5.jpg

Kinga Pachuta

6.jpg

7.jpg

Agnieszka Trybuła 

8.jpg

Alicja Sidor

9.jpg

Kornelia Sztejn

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Obrady komisji

13.jpg

14.jpg

16.jpg