Biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami języka polskiego naszej szkoły ogłasza konkurs na recenzję książki.
Recenzja książki ? to ocena utworu - forma komentarza.
To wcale nie jest takie trudne!Jeżeli dopiero co odłożyłeś na półkę wspaniałą książkę i chciałbyś podzielić się wrażeniami lub też zachęcić innych do jej przeczytania, słowa recenzji same będą pojawiały się w Twojej głowie.
Ale zacznij od:
1. Powód. Zacznij od tego dlaczego sięgnąłeś po akurat tę książkę. Czy to z powodu świetnego opisu na tylnej okładce, czy też polecił Ci ją znajomy/znajoma, czy może słyszałeś o niej już od dawna.
- Pierwsze słowa muszą zaciekawić innych. Zachęcić do przeczytania właśnie Twojej recenzji, a przy okazji dadzą kilka wstępnych informacji o książce, pozwalając się zorientować na przykład
w gatunku lub tematyce.
2. Autor. Następnie jeżeli chcesz i czujesz ,że ta informacja może być ciekawa, napisz kilka słów
o autorze książki.
- Nierzadko autorzy naszych ulubionych książek mają bardzo ciekawy życiorys, lub też niezwykłe doświadczenia z których czerpią pomysły na książki. Czasem to właśnie ich osobiste przeżycia zainspirowały do napisania książki.
3. Treść. W kolejnym kroku, przejdź do opisu fabuły. Napisz kim jest/są główny bohater/bohaterowie, gdzie rozgrywa się akcja i jaki jest wątek przewodni lub główny problem itp.
- W tym punkcje najważniejsze jest to, abyś nie napisał streszczenia książki. Nikt nie byłby zadowolony, gdyby w recenzji przeczytał jak zakończy się książka. Opis powinien zachęcać
i delikatnie wprowadzać w świat książki. Należy pisać tak, aby miał on poczucie że zostały mu otworzone pewne drzwi do powieści, ale i tak nadal stoi tylko w progu.
4. Najważniejsze Twoje zdanie. W tym podpunkcie bardzo trudno jest dokładnie napisać co takiego powinna zawierać recenzja, gdyż to zależy całkowicie od jej autora. Najważniejsze jest aby pisać szczerze, nie szczędzić książce zarówno pochwał jak i słów konstruktywnej krytyki.
- Tu można napisać co takiego podobało nam się w książce, co nas rozbawiło, wzruszyło, czy autor potrafił nas zaskoczyć i dlaczego. Do jakiej grupy odbiorców jest ona kierowana? Czy była dobrze prowadzona narracja? Jakie były opisy w książce i jeżeli takie jest nasze życzenie swobodnie można napisać coś o wyglądzie okładki czy nawet wielkości kroju pisma.
- Najważniejsze jest jednak trzymanie się zasady z punktu 3. Mianowicie nie streszczamy książki. Gdy piszemy nasze spostrzeżenia, staramy się to ująć w taki sposób, aby nie zdradzić najważniejszych informacji dotyczących fabuły.
5.Podsumowanie. Tu powinno się znaleźć kilka słów dotyczących podsumowania zarówno recenzji jak i książki.
- Ta część powinna być stosunkowo krótka, najlepiej, jeżeli w 2-3 zdaniach zsumujesz wrażenie, jakie na Tobie zrobiła książka, jednocześnie zachęcając lub zniechęcając do jej przeczytania. Warto też zaznaczyć, dla jakiej grupy jest adresowana książka i komu można ją polecić (lub odradzić).
6. Dodatki. Nie są konieczne, ale wzbogacają tekst. Warto czasem dodać do recenzji jeden lub więcej cytatów z książki, które lepiej niż wiele akapitów przedstawią klimat książki. Opisy, fragmenty dialogów lub złote myśli zawarte w lekturze, mogą pomóc w podjęciu decyzji nad wyborem książki. Kolejnym dodatkiem są nawiązania do innych książek o podobnej tematyce. Warto pokazać w ten sposób czy tematyka jest oryginalna, czy mimo znanego motywu opowiadanie zwiera element świeżości lub po prostu wykazać, że istnieją lepsze historie na podobny temat..
- Sztywne trzymanie się tych reguł jest absolutnie niekonieczne; -) recenzja jest subiektywnym postrzeganiem książki i każdy ma prawo do swojego zdania, ważne jest jednak to, aby nie bać się go napisać.
- Tak, więc przeczytałeś jakąś ciekawą książkę? Wspaniale! Chcesz się nią z nami podzielić? Jeszcze lepiej! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości te wskazówki powinny Cię naprowadzić.
Źródło: moznaprzeczytac.pl/jak-napisac-recenzje-ksiazki