Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać.
Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta.
Tydzień Bibliotek – XIII edycja: Biblioteka inspiruje
W dniach 8-15 maja 2016 r. odbyła się XIII edycja programu Tydzień Bibliotek, którego głównym celem było podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Na naszych oczach biblioteki zmieniają swoje oblicze.
W sieci bibliotek publicznych, jak grzyby po deszczu, pojawiają się media teki, a biblioteki naukowe przekształcają się w wielofunkcyjne centra informacji. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów.
Dlatego w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje.
Galeria „ Norwida" prezentuje prace „Ziółka" uczennicy klasy I Tlh
Każdego dnia odkrywamy talenty uczniów „Norwida". Prawdopodobnie jest to debiut artystyczny młodej artystki. Było to możliwe dzięki wnikliwości wychowawczyni klasy Pani Katarzyny Szajewskiej.
Czy zastanawialiście się kiedyś jakie książki są najczęściej czytane na świecie? Najczęściej kupowane? Te najpopularniejsze z całej literatury?
TOP 10 brzmi trochę jak lista przebojów. I może faktycznie tak jest. Literacka lista najpopularniejszych książek. Książek wydrukowanych i sprzedanych w ostatnich pięćdziesięciu latach. Czy są to te najlepsze? Te bez których ludzkość nie mogłaby się obejść? Niestety, jak to z listami przebojów bywa można tu znaleźć pozycje nad wyraz godne, te przyzwoite i te, których nie powinno być wcale, ale niestety sprzedaż, druk jak i konieczność ich posiadania mówią same za siebie i nie było wyboru.
Literackie TOP 10.
1. „Pismo Święte"
2. „Wyjątki z dzieł przewodniczącego Mao Tse-Tunga" (Czerwona Książeczka) Mao Tse-Tung
3. „Harry Potter" J.K. Rowling
4. „Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkien („Lord of the Rings")
5. „Alchemik" Paolo Coelho („The Alchemist")
6. „Kod Leonarda da Vinci" Dan Brown („The Da Vinci Code")
7. Saga „Zmierzch" Stephenie Meyer („Twilight Saga")
8. „Przeminęło z Wiatrem" Margaret Mitchell („Gone With the Wind")
9. „Myśl! i bogać się" Napoleon Hill („Think and grow rich")
10. „Dziennik Anne Frank" Anne Frank
Szkolny Teatr „od kuchni"
Z początkiem marca biblioteka zamieniła się w salę prób teatralnych. Adepci podzielili się na dwie grupy – recytatorską ( Kasia Zapalska, Ewa Głażewska, Karolina Warda, Paweł Socha) i pantomimiczną ( Agata Brodaczewska, Jola Skrajnowska, Agata Orysz, Magdalena Beć, Michał Zielonka i Bartek Wieczerzak).
Pierwsze próby przyprawiały opiekuna, Panią Katarzynę Szajewską o zawrót głowy – ale z czasem zaczęło kształtować się dzieło teatralne.
Grupa ćwicząca pantomimę dokładnie wyczyściła podłogę w bibliotece, ponieważ spektakl wymagał układów ciała na każdym poziomie i zagospodarowania całej przestrzeni.
Zaawansowane próby spektaklu odbyły się na sali gimnastycznej wraz z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej PSOUU Koło w Świdniku.
Spektakl pt „ Bliscy a jednak dalecy" oparty na wierszu Norwida i muzyce F. Chopina odbył się w ramach innowacji teatralnej z okazji „Dni Patrona" Zespołu Szkól Nr 1 im.C. K. Norwida w Świdniku.