29 listopada to wieczór, który przenosi nas w świat przepowiedni i magii. To wtedy obchodzimy  „andrzejki” -  tradycję sięgającą czasów, gdy wierzono  w moc wróżb.
Andrzejki, choć dziś kojarzone głównie z zabawą, kryją w sobie bogatą tradycję i historię. To czas, kiedy można zajrzeć w przyszłość i poznać los dzięki najbardziej znanym wróżbom takim jak: lanie wosku przez ucho klucza, obieranie jabłka czy marsz butów, który miał wróżyć szybkie zamążpójście. Dziś, choć traktowane z przymrużeniem oka, nadal budzą ciekawość i są okazją do zabawy.

W bibliotece Zespołu Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida uczennice: Agata Andrzejak, Kamila Banaszkiewicz, Wiktoria Baran, Julia Kasprzak, Natalia Kusiak, Oliwia Knap, Wiktora Kwaśna, Martyna Mataczyńska i Martyna Szycholec zaprosiły społeczność szkolną do wspólnej andrzejkowej zabawy (wróżby: andrzejkowe serce, andrzejkowe kubeczki, andrzejkowe szpilki, andrzejkowa wróżba z monetą czy andrzejkowe drzewko szczęścia),same przebierając się za postacie fantastyczne.

Ciekawostką jest, że w Szkocji, gdzie św. Andrzej jest patronem, dzień 30 listopada obchodzony jest, jako święto narodowe. Podobno właśnie szkockie tradycje miały wpływ na kształtowanie się andrzejkowych obyczajów, które znamy dzisiaj.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za czas, gdy na chwilę mogliśmy się przenieść w świat wróżb, które miały odpowiedzieć na pytania o miłość, bogactwo i przyszłość.